Go to top
Zoom Out
Zoom In
تنظیمات
کوچک نمایی
بزرگ نمایی
ارتباط با ما
Skip Ribbon Commands
Skip to main content
SharePoint
شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی
امروزامروز  
جستجو
جستجوجستجو
سایت انگلیستی
سایت انگلیستیسایت انگلیستی
اینستاگرام
اینستاگراماینستاگرام
سروش
سروشسروش
ایمیل
ایمیلایمیل
ورود
ورودورود

معرفی طرح های نیروگاهی گازی
وب سایت شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی

پچم
معرفی طرح های نیروگاهی گازی

​​​​​MahTaab-Group-Rudshur-11.jpg 
​نیروگاه سیکل ترکیبی ایسین 

 معرفی طرح

  طرحهای نیروگاه‌ گازی در راستای سیاست‌های کلان صنعت برق کشور در سال 1376 و با ابلاغ طرح توسعه و ساخت نیروگاههای گازی از سوی شرکت توانیر به سازمان توسعه برق ایران، تشکیل گردید. 

  این طرح پس از تشکیل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی با همین عنوان در ساختار فعلی حفظ شده و در ابتدا در قالب 30 واحد توربین گاز کلاس V94 ورژن 2 بود که در نهایت با 50   واحد نیروگاهی 

  و با ظرفیت کلی 7846 مگاوات به پایان رسید. در مرحله بعدی این طرح مسئول  اجرای فاز دوم طرح 6000 مگاوات توربین گاز شده است. این طرح که در  ابتدا با عنوان طرح 7 ساختگاه در سال 1387 از سوی شرکت

  توانیر ابلاغ شد،در نهایت به 11 ساختگاه افزایش یافته است. مجموع پروژه‌های انجام شده تاکنون توسط این طرح با ظرفیت کل 13030مگاوات به شرح ذیل می‌باشد:​

پروژه های احداث شده

     30 واحد توربین گازی (با ظرفیت کل 7846 مگاوات)

     پروژه‌هایی که در قالب 30 واحد توربین گاز کلاس V94 ورژن 2 بود که در نهایت با 50   واحد نیروگاهی و با ظرفیت کلی 7846 مگاوات به پایان رسید عبارتند از:

   بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان​

   ساخت بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان به ظرفیت 324 مگاوات (2 واحد 162 مگاواتی) که در بهمن ماه 1386 شروع شد از جمله کارهای انجام گرفته توسط طرحهای نیروگاهی 1 می‌باشد. 

   واحدهای این نیروگاه در سال 1388 وارد مدار گردیدند. 


​ اجرای فاز دوم طرح 6000 مگاوات توربین گاز( به ظرفیت کل 4860مگاوات)  

این طرح که در ابتدا با عنوان طرح 7 ساختگاه در سال 1387 از سوی شرکت توانیر ابلاغ شد، در نهایت به 11 ساختگاه افزایش یافته، این نیروگاهها به شرح ذیل می‌باشد:

کرمانشاه 4واحد​،  زنجان 4 واحد​،   توسع​ه ارومیه 2 واحد​​،   توسعه اردبیل 2 واحد​،  سمنان 2 واحد​،  شاهرود 2 واحد​،ایرانشهر 2 واحد​،  هرمزگان 4 واحد​،  ماهشهر 4 واحد​ ​​زرند کرمان 2 واحد​،   زاهدان 2 واحد​ 

عملیات احداث مخازن استراتژیک

یکی از کارهای دیگری که در طرحهای نیروگاهی 1 انجام گرفته ساخت مخازن استراتژیک مانند مخازن نیشابور، بیستون، طوس، شریعتی، کرمان، شیروان، آبادان، سنندج، همدان، بندرعباس، ری، اردبیل و نکاء  می‌باشد. 

 طرح های در دست اقدام

- وارد مدار کردن واحدهای گازی نیروگاه زر​ند کرمان​

- ادامه عملیات ساخت بخش گاز نیروگاه زاهدان​

- ادامه عملیات ساخت بخش گاز نیروگاه توسعه نکاء​

- تحویل دائم واحد آخر نیروگاه ماهشهر به بهره‌بردار

- اتمام مخازن سوخت استراتژیک نکاء

  اهداف طرح

  • افزایش ظرفیت تولید برق منطقه و تأمین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور و کمک به افزایش پایداری شبکه
  • پاسخ به نیاز روزافزون رشد مصرف برق منطقه ناشی از گسترش صنایع محلی، توسعه کشاورزی و مصارف عمومی و خانگی
  • استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقاء دانش فنی در ساخت نیروگاه‌های حرارتی
  • اشتغالزایی​

 

​  نیروگاه های گازی چگونه برق تولید می کنند؟

نحوه کارکرد توربین‌های گازی بدین‌ترتیب است که کمپرسور در حال گردش با دور زیاد، هوای محیط را مکیده و فشار آن را به چندین برابر فشار محیط (حدود 10 برابر) می‌رساند، ضمن اینکه نسبتاً درجه حرارت آن نیز افزایش می‌یابد. هوای فشرده شده از کمپرسور خارج و به درون محفظه یا محفظه های احتراق هدایت می‌شوند. در داخل اتاق احتراق شعله دائمی برقرار است و سوخت (گاز، گازوئیل ) نیز با فشار مناسبی به درون آن پاشیده می‌شود.

سوخت به همراه هوای فشرده در مجاورت شعله، آتش می‌گیرد و گاز داغی با حجم زیاد که دمای آن به 1800 درجه سانتیگراد می‌رسد تولید می‌گردد. گاز حاصل که نتیجه یک احتراق کامل بدون تولید دوده است، به سبب محدودیتهای تکنولوژیکی مستقیماً قابل ارسال به توربین نمی‌باشد و لازم است خنک گردد. این کار توسط هوای اضافی ورودی به اتاق احتراق، از طریق کمپرسور، انجام می‌گیرد.

گاز داغ مناسب از نظر درجه حرارت، وارد توربین شده و بخش اعظم انرژی خود را به صورت انرژی مکانیکی دورانی، به توربین منتقل می‌کند و خود از طریق اگزوز خارج می‌گردد. حدود دو سوم (2/3) انرژی دورانی حاصله از توربین به مصرف گرداندن کمپرسور، و یک سوم (1/3) آن برای گردش ژنراتور به کار می‌رود. ژنراتوری که یا به صورت مستقیم و یا از طریق جعبه دنده با توربین هم محور و کوپله است، با میدان الکتریکی گردان خود در استاتور، جریان الکتریسیته با ولتاژ از پیش طراحی شده تولید می‌کند.

 

اطلاعات تماس طرح های نیروگاهی گازی

آدرس پستی: بالاتر از میدان ولیعصر، کوچه شهامتی، پلاک 23- کد پستی: 1594643313

شماره تلفن طرح های نیروگاهی گازی: 27-88920026

شماره فاکس طرح های نیروگاهی گازی​: 88920028

پست الکترونیکی: M.Sadeghi[at]tpph.ir

 ​

بروزرسانی محتوا: 1400/06/03 02:58 ب.ظ (دفتر فناوری اطلاعات و آمار)