شرکت تولید نیروی برق خراسان
شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی

شرکت تولید نیروی برق خراسان
شرکت تولید نیروی برق خراسان باهدف، تولید و فروش برق (انرژی و ظرفیت و آمادگی)، انجام اقدامات لازم به‌منظور ارتقای بهره‌وری، بهینه‌سازی و توسعه ظرفیت و پیش‌فروش برق تولیدی نیروگاه‌های تحت مالکیت دولت و نظارت و همچنین کنترل حاکمیتی شرایط عملکردی نیروگاه‌های خصوصی در منطقه تحت پوشش در چارچوب ضوابط و مقررات ابلاغی وزارت نیرو (ازجمله مقررات بازار برق) در ابتدای سال 1395 با جذب تعدادی از کارکنان متخصص و باتجربه شرکت برق منطقه‌ای خراسان تأسیس گردید.
شرکت تولید نیروی برق خراسان به‌عنوان یکی از پانزده شرکت تابعه شرکت مادر تخصصی برق حرارتی، مالکیت نیروگاه‌های شهید کاوه و گازی قائن را بر عهده دارد. این شرکت، همچنین کار نظارت بر نیروگاه‌های دولتی و خصوصی منطقه را به عهده دارد. تقسیم بندی انواع نیروگاه های منطقه که در حال بهره‌برداری می‌باشند، به شرح ذیل است.
نیروگاههای دولتی: نیروگاه سیکل ترکیبی شهید کاوه، نیروگاه گازی قائن
نیروگاههای ماده 27: نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان
نیروگاههای خصوصی: نیروگاه مشهد، نیروگاه توس، نیروگاه شریعتی، نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی، نیروگاه خیام و نیروگاه بادی بینالود
همچنین نیروگاه‌های در حال نصب منطقه خراسان عبارت‌اند از: نیروگاه شمس سرخس، نیروگاه راشد، نیروگاه ابن یمین و نیروگاه طبس

نیروگاه سیکل ترکیبی شهید کاوه:
نیروگاه سیکل ترکیبی شهید کاوه در شهر قائن واقع‌شده است. این نیروگاه از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۹۵۶ مگاوات، شامل ۴ واحد گازی ۱۵۹ مگاواتی از نوع V94.2 و ۲ واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار احداث گردیده است. بخش گازی این نیروگاه در سال 1388 با شبکه سرا سری سنکرون گردید. در حال حاضر سیکل این نیروگاه باز بوده و تکمیل فاز بخار آن از ابتدای پاییز 95 در دستور کار قرارگرفته که به دلیل کمبود منابع مالی با تأخیر مواجه شده است. انرژی تولیدی این نیروگاه از طریق پست kV400 به شبکه تزریق‌شده و در رفع نیاز مصرف مناطق جنوبی استان نقش اساسی ایفاء می‌کند.
نیروگاه گازی قاین:
نیروگاه گازی قاین در کنار جاده قاین ـ بیرجند در فاصله 400 کیلومتری مشهد باقدرت نامی 75 مگاوات (شامل 3 توربین گازی 25 مگاواتی) در زمینی به مساحت 17/5 هکتار به‌منظور تأمین برق موردنیاز منطقه و پایداری شبکه جنوب خراسان احداث گردیده است که 3/5 هکتار از زمین مذکور به فضای سبز اختصاص‌یافته و آب موردنیاز از طریق حفر یک چاه تأمین می‌شود. نیروگاه گازی قاین در دو مرحله تکمیل‌شده است. در مرحله اول 2 واحد گازی 25 مگاواتی از نوع هیتاچی در هفتم شهریورماه سال 1367 به مناسبت هفته دولت نصب و راه‌اندازی شد و در مرحله بعدی یک واحد دیگر از نوع آلستوم از نیروگاه شهید منتظر قائم کرج به قاین حمل و در تاریخ 27 اردیبهشت‌ماه سال 1373 نصب و راه‌اندازی گردید.
شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی

حمیدرضا پورسلطانی
مدیرعامل
اطلاعات تکمیلی شرکت
آدرس : استان خراسان، مشهد، خیابان شهید فکوری 17، پلاک 17، واحد 5
تلفن : 3- 38679991 051
نمابر : 38680028 051
وب سایت : http://Khorasan.tpph.ir