شرکت تولید نیروی برق بندرعباس
شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی

شرکت تولید نیروی برق بندرعباس
شركت تولید نیروی برق بندرعباس به موجب تصویب‌نامه شماره 141775/ت50393ﻫ مورخ 1393/11/25 به پیشنهاد مشترک شماره 92/52385/20/100 مورخ 1392/12/21 وزارتخانه‌های نیرو و امور اقتصادی و دارائی و به استناد بند (5) ماده (18) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی - مصوب 1386 - به صورت شرکت سهامی عام باشماره ثبت 55847 تاسیس گردید و در تاریخ 1394/12/22 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد.
فعاليت های شركت :
مدیریت و نظارت بر بهره برداری نیروگاه های حرارتی تحت پوشش شرکت تولید نیروی برق بندرعباس مطابق با دستورالعمل های ابلاغی نظارت بر نیروگاهها شامل :
1. نیروگاه حرارتی بندرعباس
نیروگاه حرارتی بندرعباس ( استان هرمزگان، ۱۲ کیلومتری غرب بندرعباس در مجاورت دریا و همسایگی روستای خونسرخ، بهره‌برداری ۱۳۵۹)، یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع حرارتی با ظرفیت تولید ۱۳۳۰ مگاوات است که شامل ۲ مجموعه نیروگاهیِ بخار و گازی جدا از هم است.
ظرفیت تولید نیروگاه بخار ۱۲۸۰ مگاوات، شامل ۴ واحد بخار ۳۲۰ مگاواتی است و ظرفیت تولید نیروگاه گازی ۵۰ مگاوات، شامل ۲ واحد گازی ۲۵ مگاواتی است. 1.1. نیروگاه بخار : نیروگاه بخار با ظرفیت تولید ۱۲۸۰ مگاوات است که شامل ۴ واحد بخار ۳۲۰ مگاواتی ساخت شرکت ایتالیاییِ Franco Tosi است. نیروگاه بخار ساخت شرکت جی. ای. ئی ایتالیا است. سوخت اصلی این نیروگاه مازوت و نفت گاز (گازوئیل) است و سوخت پشتیبان آن گاز طبیعی است که گازوئیل در ۲ مخزن مجموعاً به ظرفیت ۱ میلیون لیتر و مازوت در ۶ مخزن مجموعاً به ظرفیت ۱۰۸ میلیون لیتر ذخیره‌سازی می‌شود.
این بخش نیروگاه در سال ۱۳۵۹ و فاز دیگر آن در سال ۱۳۶۴ به بهره‌برداری رسید.
1.2. نیروگاه گازی : نیروگاه گازی با ظرفیت تولید ۵۰ مگاوات است که شامل ۲ واحد گازی ۲۵ مگاواتی مدل جنرال الکتریک ساخت هیتاچی است. نیروگاه گازی ساخت هیتاچی است و قدرت عملی این نیروگاه ۳۳ مگاوات است.سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی و سوخت پشتیبان آن گازوئیل است. این بخش نیروگاه در سال ۱۳۸۱ به بهره‌برداری رسید.
2. نیروگاه سیکل ترکیبی ایسین :
نیروگاه سیکل ترکیبی ایسین (گنو ) واقع در استان هرمزگان ، 25 کیلومتری شمال بندرعباس ، در منطقه حفاظت شده گنو واقع در منطقه هورمودر ، یکی از نیروگاه های سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید 968 مگاوات است که شامل 4 واحد گازی 162 مگاواتی و 2 واحد بخار 160 مگاواتی است. بخش گازی این نیروگاه در سال 1394 به بهره برداری رسید . سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی است که از ایستگاه 200 هزار متر مکبی تامین می شود و سوخت پشتیبان نفت گاز ( گازوئیل ) است که در 5 مخزن هریک به ظرفیت 20 میلیون لیتر ذخیره سازی می شود.
نیروگاه های در حال احداث :
نيروگاه هنگام بندرعباس در زمینی به مساحت 42 هکتار در 12 کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است. محدوده پروژه عبارت است از طراحي، ساخت، تامين تجهيزات، حمل به سايت، نصب، تست و راه‌اندازي 2 واحد توربو ژنراتور گازي به ظرفيت اسمی 307 مگاوات به همراه مشترکات مربوطه می باشد.
وظایف اساسی حوزه شركت :
• تولید و فروش برق (انرژی و ظرفیت) و پیش فروش انرژی برق در چارچوب ضوابط و مقررات ابلاغی وزارت نیرو (از جمله مقررات بازار برق ) به اشخاص حقیقی و حقوقی
• انجام اقدامات لازم به منظور ارتقای بهره وری، بهینه سازی و توسعه ظرفیت نیروگاه های تحت مالکیت
• برون سپاری عملیات اجرایی رقابت پذیر (اعم از بهره برداری، تعمیر و نگهداری، توسعه ارتقاء و بهینه سازی تأسیسات)
• تامین منابع مالی لازم، اخذ تسهیلات مالی و اعتباری و عرضه اوراق مشارکت با رعایت موازین قانونی
• سرمایه گذاری و مشارکت در احداث نیروگاه با اخذ مجوز از مراجع قانونی
• تهیه و تامین ابزار، ماشین آلات و تجهیزات و مواد مصرفی مورد نیاز در زمینه فعالیت شرکت
• همکاری و مشارکت با سایر شرکت ها و موسسات در جهت تحقق موضوع فعالیت شرکت
• مبادرت به سایر فعالیت هایی که مستقیم با موضوع فعالیت شرکت (تولید برق) مرتبط می باشد
شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی

حسین سلیمی
مدیرعامل
اطلاعات تکمیلی شرکت
آدرس : بندرعباس - بلوار امام خمینی (ره) - حد فاصل نخل ناخدا و پارک جنگلی - شرکت تولید نیروی برق حرارتی بندرعباس
تلفن : 33669856 076
نمابر : 33663584 076
وب سایت : http://Bandarabbas.tpph.ir